Wtorek, 20 listopada 2018. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Baza partyzancka nad jeziorem Bądze

2016-04-12 11:42:40 (ost. akt: 2016-04-12 11:48:30)

Autor zdjęcia: Gimnazjum w Suszu

W sobotę 9 kwietnia 2016 r. na granicy gmin Susz i Stary Dzierzgoń, przy miejscowości Bądze nad jeziorem o tej samej nazwie zamontowana została tablica informacyjna o mieszczącej się w tej okolicy partyzanckiej bazie z 1946 r.

Tablica została ufundowana przez Nadleśnictwo Susz z inicjatywy Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 5 Wileńskiej Brygady AK w Suszu. Całe przedsięwzięcie zrealizowały Magdalena Brzozowska i Barbara Mazińska z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Suszu w ramach starań o uzyskanie mandatu posła na Sejm Dzieci i Młodzieży, którego kolejna edycja odbędzie się 1 czerwca 2016 r. W montażu tablicy pomagała firma stolarska Pana Mariana Stasińskiego z Susza oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Suszu.Trochę historii
Pod koniec sierpnia 1946 r. w okolicach Jeziora Bądze przebywał 4. szwadron 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzony przez ppor. Henryka Wieliczkę ps. „Lufa”. Przez dziewięć dni w bazie założonej nad Jeziorem Bądze znajdowało się 11 partyzantów – oprócz żołnierzy „Lufy” przebywał tu dowódca 5 Wileńskiej Brygady mjr Zygmunt Szendzialarz ps. „Łupaszka” oraz sanitariuszka Lidia Lwow ps. „Ewa”.

Szwadron ppor. „Lufy” był pododdziałem 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której żołnierze nie godzili się po II wojnie światowej z objęciem w Polsce władzy przez Polską Partię Robotniczą, uważając ją za narzuconą przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Oddział „Lufy” od maja 1946 do marca 1947 roku wyjątkowo aktywnie działał na rozległym obszarze Borów Tucholskich, Warmii i Mazur oraz Białostocczyzny. W tym czasie rozbroił kilkanaście posterunków Milicji Obywatelskiej, stoczył wiele udanych potyczek z grupami operacyjnymi Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i MO, zlikwidował kilkunastu agentów i pracowników UB.

Zdjęcia i informacje: Gimnazjum w Suszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages