Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Suskie lasy to wielki potencjał rekreacyjny i turystyczny

2016-06-24 18:00:36 (ost. akt: 2016-06-24 14:17:55)

Autor zdjęcia: Stanisław Blonkowski/Nadleśnictwo Susz

Malowniczo położone pośród jezior lasy Nadleśnictwa Susz są terenem 
o wielkim potencjale rekreacyjnym, bogatym w wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić. O licznych atrakcjach przyrodniczych i turystycznych nadleśnictwa rozmawiamy z Nadleśniczym, Jackiem Karczewskim.
Lasy Nadleśnictwa Susz zajmują bardzo duży teren wykraczający znacznie poza powiat iławski. O jak dużym obszarze mówimy?
— Nadleśnictwo Susz prowadzi gospodarkę leśna na terenie o łącznej powierzchni ponad 23 tys. ha, z czego prawie 17 tys. ha leży na terenie powiatu iławskiego.

Leśnictwo przez laika odbierane jest często jedynie jako sadzenie drzew, a potem ich wycinanie. Jak praca leśników wygląda naprawdę? 

— Zanim do tartaku trafią potężne kłody sosen, dębów i świerków, przechodzą one ponad stuletni okres pielęgnacji od nasiona, poprzez wyhodowanie sadzonki w szkółce, wysadzenie jej na powierzchni leśnej oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak grzyby, owady oraz roślinożerne ssaki. Dopiero te zabiegi gwarantują, że za kilkadziesiąt lat nasze oczy cieszyć będzie zdrowy i piękny drzewostan, z którego pochodzić będzie wartościowy surowiec drzewny. Jest to podstawowa misja leśnika. Żeby wiosną posadzić młody las, co najmniej rok wcześniej leśniczy musi zaplanować, jaki gatunek drzew będzie potrzebny do odnowień oraz ile sztuk sadzonek trzeba będzie wysadzić. Wyznacza także planowane do wycięcia fragmenty lasu, dogląda sprzedaży drewna, kontroluje naprawy dróg, przepustów, wykasza chwasty, zbiera śmieci… Leśnik, oprócz wykształcenia leśnego, co oczywiste, musi posiadać również gruntowną wiedzę z wielu innych dziedzin. Powinien być dobrym biologiem, bo na tysiącach hektarów lasu są przecież setki zwierząt, roślin, owadów i grzybów. Musi też znać się na ochronie przyrody, meteorologii, geodezji, informatyce i budownictwie.

Czy Nadleśnictwo Susz przygotowuje się w jakiś szczególny sposób do sezonu wakacyjnego?
— Aby jak najbardziej uatrakcyjnić zmotoryzowanym turystom pobyt na naszym terenie, leśnicy przygotowali sieć miejsc postoju pojazdów, na których można odpocząć po trudach podróży. W miejscowości Siemiany na gości czeka wieża widokowa, z której podziwiać można niezwykłą panoramę jeziora Jeziorak. Jadąc z Siemian w kierunku Jerzwałdu, warto zatrzymać się na parkingu przy ścieżce edukacyjnej „Jasne”, na której w tym roku nadleśnictwo wyznaczyło dwie trasy biegowe o długościach 5 i 10 km. Ponadto na terenie całego nadleśnictwa oznaczono około 150 km tras rowerowych. Na amatorów kąpieli czeka plaża oraz pomost widokowy nad jeziorem Płaskie. Wszystkie obiekty oznaczone zostały na mapach Nadleśnictwa Susz, które są bezpłatnie dostępne w biurze Informacji Turystycznej w Iławie, w „Szopie” i marinie w Siemianach oraz 
w siedzibie Nadleśnictwa Susz.

Jakie gatunki chronione zwierząt i roślin występują w lasach Nadleśnictwa Susz? Czym suskie lasy mogą się poszczycić i czym się wyróżniają w tej dziedzinie?
— Wielkim bogactwem Nadleśnictwa Susz jest największa w kraju liczba gniazd ptaków chronionych strefowo. Zaewidencjonowano tutaj 19 gniazd bielika, 70 orlika krzykliwego, 3 gniazda kani rudej oraz 11 gniazd bociana czarnego. Na terenie nadleśnictwa spotkać można wilki, a okolice Siemian odwiedził nawet niezwykle rzadki ryś. W starych przydrożnych alejach spotkać można unikatowego chrząszcza – pachnicę dębową. Warto jednak wspomnieć, że tak duże bogactwo chronionej fauny potrafi być niekiedy uciążliwe dla gospodarki leśnej. Liczna populacja bobra poprzez tworzenie tam i żeremi doprowadziła do zalania wielu hektarów lasu, natomiast łoś intensywnie zgryza drzewka na uprawach i w młodnikach, uniemożliwiając wyprowadzenie z nich zdrowego drzewostanu oraz generując wysokie koszty ochrony lasu . Na terenie Nadleśnictwa nie brakuje również chronionych gatunków flory. Zinwentaryzowano tutaj jedno z większych w kraju stanowisk cennego storczyka 
- lipiennika.

W jakie działania edukacyjne angażuje się Nadleśnictwo Susz?

— Leśnicy Nadleśnictwa Susz czynnie angażują się w spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną w ramach „zielonych lekcji”. Ponadto współorganizujemy na naszym terenie wiele imprez sportowych, takich jak biegi przełajowe i rajdy MTB.


Jacek Karczewski, Nadleśniczy nadleśnictwa SuszPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages