środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

70 lat tradycji klubu Amex-Bączek Unia Susz. Obchody już w sobotę 20 sierpnia

2016-08-17 15:21:04 (ost. akt: 2016-08-17 15:27:03)
W poprzednim sezonie Amex-Bączek Unia Susz zajęła wysokie 3. miejsce w IV lidze. Po ostatnim meczu ligowym zorganizowano ognisko z kiełbaskami

W poprzednim sezonie Amex-Bączek Unia Susz zajęła wysokie 3. miejsce w IV lidze. Po ostatnim meczu ligowym zorganizowano ognisko z kiełbaskami

Ta historia trwa już 70 lat. Początki były trudne, ale dzięki determinacji wielu osób Amex-Bączek Unia Susz obchodzi właśnie piękny, okrągły jubileusz. Na sobotę 20 sierpnia zaplanowano główne uroczystości z tej okazji. Będzie turniej juniorów, poczęstunek dla kibiców, atrakcje dla dzieci i pokaz tańca. Tego dnia seniorzy po raz pierwszy w tym sezonie rozegrają też mecz ligowy na własnym boisku.

Powstanie Unii datuje się na 1946 rok. Pierwszym prezesem klubu był Stanisław Sosnowski, zawodowo także prezes spółdzielni Świt. Wiceprezesem był Morawski (właściciel restauracji w starym domu towarowym), a członkiem zarządu Krüger (mistrz kominiarski z ul. Prabuckiej). Kapitanem drużyny był Szefler, główny księgowy gminy Susz.
 
Bywało różnie

Początkowo drużyna piłkarska nie grała w żadnej lidze, a bo takowa wtedy nie istniała. Kluby między sobą umawiały się na mecze. W takiej formie Unia przetrwała około 3 lata, a pod koniec 1950 roku jej miejsce zajęła Federacja Sportowa Kolejarz, która miała zdecydowanie lepsze zaplecze finansowe. Wśród osób, które miały znaczący wpływ na rozwój suskiej piłki nożnej wymienia się także Jana Krupskiego, Ryszarda Głowackiego, czy Czesława Krzykowskiego. Wtedy drużyna piłkarska grała w A klasie i nic nie wskazywało na to, że klub znów będzie w tarapatach. Jednak pojawiły się czarne chmury, a wszystko wydarzyło się podczas meczu z Motorem Lubawa. Kiedy w polu karnym sfaulowany został Krupski, a sędzia nie odgwizdał rzutu karnego, jeden z kibiców uderzył w twarz sędziego bocznego. Po tym incydencie zakazano rozgrywania meczów na stadionie w Suszu i drużyna musiała jeździć do Kisielic. Uznano, że nie ma to sensu i znów klubowa działalność została zawieszona. Jednak tylko do 15 grudnia 1959 roku. Wtedy Unia znów został wskrzeszona i istnieje do dziś. Obecnie prezesem klubu jest Krzysztof Bączek, właściciel firmy Amex-Bączek, będącej sponsorem tytularnym drużyny seniorów.
 
Sobotnie obchody
Główne obchody jubileuszu 70-lecia Amex-Bączek Unii Susz zaplanowano na 20 sierpnia. Tego dnia o godz. 11 rozpocznie się turniej piłki nożnej drużyn juniorskich z udziałem Unii, Olimpii Kisielice, Powiśla Dzierzgoń i… północnoirlandzkiego klubu Bangor FC! Zagraniczni goście przyjeżdżają do Susza dzięki zaangażowaniu Przemysława Giblewskiego, kiedyś członka zarządu Unii.
Po turnieju, około godz. 14 odbędzie się konkurs sprawnościowy dla kibiców, polegający na strzelaniu z różnych odległości do okna firmy Amex-Bączek. Dla najlepszych strzelców przewidziane są nagrody. Następnie Emilia Laskowska i Anna Maćkiewicz z Susza oraz Izabela Tatara z Prabut zaproszą wszystkich chętnych na murawę, aby wspólnie zatańczyć zumbę. Dla kibiców będzie to świetna rozgrzewka przed tym, co zacznie się o godz. 16. Wtedy swój pierwszy mecz ligowy na własnym boisku rozegrają seniorzy Unii. Ich rywalem będzie Omulew Wielbark, z którym w poprzednim sezonie Unia wygrywała dwukrotnie: 2:1 i 5:0.
Na kibiców czekała będzie także darmowa grochówka i atrakcje dla dzieci.

Redakcja
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages