Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Dwa pogryzienia dzieci przez psy w Suszu i Kisielicach

2017-01-16 11:30:57 (ost. akt: 2017-01-16 11:37:27)

Dwóch mieszkańców powiatu iławskiego będzie tłumaczyć się przed sądem ponieważ nie zachowali środków ostrożności przy trzymaniu swoich psów. Na szczęście zakończyło się tylko na niewielkich obrażeniach.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o pogryzieniu przez psa. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie ustalili, że kilkuletnia dziewczynka idąc chodnikiem jednej z ulic w Suszu przechodząc obok ogrodzenia posesji, została ugryziona w rękę przez psa rasy owczarek niemiecki. Dziecku na szczęście nic się nie stało, tylko była mocno wystraszona.  Policjanci ustalili, że pies był szczepiony.  
Natomiast w gminie Kisielice policjanci zostali poinformowani o psie, który zaatakował 7 – latka znajdującego na boisku sportowym. Chłopiec został ugryziony w nogę kiedy to bawił się na obiekcie sportowym przez psa przypominającego owczarka kaukaskiego. W trakcie czynności policjanci ustalili, że pies był szczepiony.
Właściciele psów za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa będą w najbliższym czasie tłumaczyć się przed sądem.

Pamiętajmy !
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale często zdarzają się przypadki pogryzienia przez psa dziecka czy osoby dorosłej. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone. Zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).
Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej. Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:
„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”

Obowiązkowe szczepienia ochronne
Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Szczególne warunki dla ras psów uznawanych za agresywne
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003r wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003r.)
Do ras agresywnych należą:
amerykański pit bull terrier,
pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
buldog amerykański,
dog argentyński,
pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
tosa inu,
rottweiler,
akbash dog,
anatolian karabash,
moskiewski stróżujący,
owczarek kaukaski.

Przypominamy, że utrzymywanie psa należącego do takiej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.  Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Kontrole dzielnicowych
Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Będą to sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.
Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

KPP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obrońca zwierząt #2161428 | 88.156.*.* 17 sty 2017 08:11

  To nie piesek ugryzł dziecko a pewnie dziecko pieska. Po co dziecko wkroczyło na terytorium pieska. Dziecka wina.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. HHHAALLLOO #2161383 | 46.215.*.* 17 sty 2017 00:56

  psina wpadł pod auto prawie zeżarli kierowcę , PIES JAKO ZWIERZE KĄŚLIWE POWINIEN BYĆ NA SMYCZY LUB W OGRODZENIU , w jednej celi właściciel i kierowca co psa przejechał paranoja hhhhaaaa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. To jest jasne i proste #2161306 | 92.40.*.* 16 sty 2017 21:57

  twój pies gryzie moje dziecko, żadnych sądów, z psa wypruwam flaki a tobie spuszczam ciężki wpierdol

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ew #2161290 | 92.77.*.* 16 sty 2017 21:43

   Zdjecie wscieklego psa jest tutaj nie na miejscu,powino byc zdjecie jego wlasciciela z mina idioty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pogryziony jako dziecko. #2161172 | 31.0.*.* 16 sty 2017 19:32

   Po takim pogryzieniu uraz zostaje na całe życie. Od 51 lat boję się psów. Na swoje 11 urodziny otrzymałem pierwszy z dwudziestu zastrzyk szczepionki przeciw wściekliźnie. Po tych zastrzykach wówczas zdarzały się powikłania. Jedyny sposób to ostro karać właścicieli za pogryzienia przez ich psy!!. Sam hodowałem psy ( mam od dziecka dom) układałem tez zawsze swoje czworonogi. nigdy wychowanych przez siebie psów się nie bałem. Poświęcałem zawsze im dużo czasu i serca. Nigdy nikogo nie pogryzły. Bardzo duża część ludzi nie nadaje się do opieki nad psami. Za pogryzienia karać , karać opiekunów psów i to ostro. Musi być tez bezwzględna rejestracja każdego psa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages