Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Trwają gody żaby moczarowej. Te płazy żyją m.in. na terenie Nadleśnictwa Susz

2017-04-20 17:00:32 (ost. akt: 2017-04-20 14:39:31)

Autor zdjęcia: Stanisław Blonkowski/Nadleśnictwo Susz

W kwietniu odbywają się gody żaby moczarowej. W tym czasie samce tego ciekawego płaza przybierają charakterystyczne, błękitne zabarwienie. Zjawisko to uchwycił fotograficznie Stanisław Blonkowski z Nadleśnictwa Susz. Jak widać niebieska żaba ma się u nas dobrze.


Żaba moczarowa to płaz występujący w Polsce dość pospolicie. Można ją spotkać także w Afryce, Azji Północnej. Na północy sięga aż po koło podbiegunowe, a nawet nieco je przekracza. W Polsce występuje wyłącznie na nizinach. Warto wiedzieć, ze jest to gatunek objęty w Polsce ochroną ścisłą - został również ujęty w IV załączniku dyrektywy siedliskowej.
Jak widać, niebieska żaba w naszym nadleśnictwie "ma się dobrze - czytamy na stronie Nadleśnictwa Susz.

Gody żaby moczarowej
W kwietniu odbywają się gody tego płaza. Zjawisko to uchwycił w obiektywie Stanisław Blonkowski z Nadleśnictwa Susz. Charakterystyczną cechą jest pojawienie się szaty godowej u żaby moczarowej. Godujący samiec ma grzbiet i boki ciała ubarwione na kolor jaskrawo niebieski. U samic nie ma szaty godowej. W stawach wcześniej pojawiają się samce. Żaby w czasie godów gromadzą się na płyciznach oraz wśród trzcin i sitowia. Samce podczas godowania wydają donośne głosy i są bardzo ruchliwe. Są przy tym bardzo ostrożne i przy każdym podejrzanym głosie lub ruchu kryją się i milkną.


Źródło: Nadleśnictwo Susz
wikipedia.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages