Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Miasta Susz i Jarmen, czyli 20 lat różnorodnej współpracy

2017-10-05 15:20:56 (ost. akt: 2017-10-05 14:44:09)

Autor zdjęcia: Cezary Oracki, Urząd Miejski w Suszu

Dwadzieścia lat temu Gmina Susz nawiązała partnerską współpracę z niemieckim miastem Jarmen. W ciągu tych dwóch dekad oba samorządy aktywnie współdziałają w wielu dziedzinach m.in. wakacyjnych wymian dzieci szkolnych, wspólnych ćwiczeń strażaków, czy organizacji wydarzeń kulturalnych.


W czwartek 28 września w Jarmen przedstawiciele obu stron podsumowali wspólne 20 lat.

Pierwsze robocze spotkanie przedstawicieli polskiego Susza i niemieckiego Jarmen odbyło się 7 marca 1997 roku w sali Suskiego Ośrodka Kultury (wtedy przy ul. Wodnej). Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wymiany doświadczeń na polu kultury, ale dla obu stron szybko stało się jasne, że współpraca może i powinna objąć także inne dziedziny funkcjonowania miast. Kilka dni później, tym razem w sali prezydialnej suskiego Urzędu Miasta, doszło do oficjalnego podpisania porozumienia o współpracy Jarmen i Susza.
Susz reprezentował ówczesny burmistrz, dziś Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Skolimowski wraz członkami Zarządu Miasta, a Jarmen – Arno Karp, wtedy i wciąż dziś Burmistrz Jarmen oraz Arnold Eukwert. Te pierwsze dni marca 1997 roku dobrze pamięta Zbigniew Skolimowski:
— Nasi niemieccy goście natychmiast dali się poznać, jako ludzie otwarci, życzliwi i godni zaufania. Rozmawiało się nam bardzo dobrze i szybko nawiązaliśmy nić porozumienia. Ustaliliśmy, że współpraca w pierwszej kolejności dotyczyć będzie kultury oraz obejmie dzieci i młodzież.

Władze obu miast szybko przeszły od słów do czynów. Jeszcze w tym samym roku odbył się koncert chóru z Jarmen w wypełnionym po brzegi kościele pw. św. Antoniego. Również w 1997 roku doszło do pierwszej, wakacyjnej wymiany dzieci szkolnych w ramach partnerstwa Susza i Jarmen. Zapoczątkowana na tym polu współpraca objęła w sumie w ciągu tych 20 lat setki  dzieci i trwa nieprzerwanie do dziś.

Zaledwie 9 dni  temu z Susza wyjechało 24 uczniów z Jarmen, którzy gościli w naszej gminie przez tydzień.
Przykładem stałego współdziałania obu miast są również polsko-niemieckie ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozpoczęta w 1999 roku współpraca pomiędzy Suszem i Jarmen kilka lat temu rozszerzyła się i dziś obejmuje również kontakty pomiędzy OSP w Redakach i niemieckim Tutow. Jej przykład mieliśmy w lipcu bieżącego roku, kiedy przez tydzień suscy strażacy ćwiczyli z 10-osobowa grupą członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Jarmen i Tutow. W sierpniu przyszłego roku nasi młodzi strażacy będą z kolei szkolić się w Niemczech.

Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski zwraca uwagę także na inna ważną kwestię:
– W ciągu ostatnich lat skupiamy się, aby zyskiwać na współpracy z Jarmen również, jeśli chodzi o aspekty gospodarcze. Organizujemy wyjazdy tematyczne, podglądamy, jak funkcjonują niemieckie rozwiązania różnych problemów w praktyce, korzystamy z wielu porad i podpowiedzi naszych niemieckich przyjaciół, a oni zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przykładem merytorycznego wsparcia w kwestiach gospodarczych może być studyjna wizyta radnych Rady Miejskiej w Suszu, którzy w 2012 roku, aby lepiej poznać temat nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami zwiedzali na zaproszenie Jarmen kilka niemieckich biogazowni.

W dniu 28 września w Jarmen przedstawiciele Gminy Susz dziękowali za 20 lat prawdziwej, głębokiej współpracy swoim niemieckim partnerom. W skład suskiej delegacji weszli radni Rady Miejskiej, sołtysi z terenu Gminy Susz, kilkoro pracowników Urzędu Miejskiego, przedstawiciele środowiska emerytów i rencistów (m.in. Pani Irena Komaiszko, pierwsza i wieloletnia koordynatorka wymian szkolnych oraz tłumacz, doceniona w 2013 roku za zasługi dla partnerskiej współpracy miast tytułem Honorowego Obywatela Jarmen) oraz Suskiego Ośrodka Kultury, którego zespół wokalny występował na gali na zmianę z artystami niemieckimi. W części oficjalnej uroczystego spotkania swoje podsumowania dwóch dekad różnorodnej współpracy wygłosili: Burmistrz Jarmen Arno Karp, który piastował tę funkcję również 20 lat temu i ze szczegółami wspominał pierwsze spotkanie w Suszu oraz przedstawiciele Gminy Susz – Przewodniczący RM Zbigniew Skolimowski i Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski. Ten ostatni w imieniu gminy przekazał na ręce burmistrza Jarmen specjalny medal okolicznościowy oraz pamiątkową tablicę z wygrawerowanym tekstem podziękowań w języku niemieckim.

Cezary Oracki, Urząd Miejski w Suszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages